Abbyy FineReader Ayarları ve Tarama İşlemine Başlamak

Merhaba dostlar,

Eğer tarayıcınız döküman tarayıcı değilse, yani bir flatbed tarayıcıya sahipseniz tarama yapmak için Abbyy FineReader kullanacağız. Ayarlarınızın görsellerdeki gibi olması gerekmektedir.

Taramaya başlamadan önce sayfanın en altında bulunan önerilere bakınız.

 1. Bu işe yeni başlıyorsanız tarayıcınızı Abbyy FineReader’a tanıtmanız gerekmektedir. Abbyy FineReader’ın ana menülerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. (Araçlar – Seçenekler – Tara/Aç – Tarayıcı)
 2. Belgenin Renk Ayarı , Otomatik Önişleme Ayarları
  • Ana ekrandaki menülerden şu yolu izleyiniz ve işaretlemeyi yapınız. (Araçlar – Seçenekler – Belge)Adsız12.jpg
  • (Araçlar – Seçenekler – Tara/Aç) yolunu izleyerek aşağıdaki gibi işaretlemeleri yapınız.a2
  • Tamam’a basarak diğer adıma geçiniz.
 3. Belge Oluşturmak, Kaydetmek
  • Ana ekrandaki kırmızı kutucukla işaretlediğim yere tıklayınız.
   as.jpg
  • Ana ekrandaki “DOSYA” butonuna basıp “FineReader Belgesini Kaydet”e tıklayıp kaydediniz.as2.jpg
 4. Tarama Ayarları ve Taramaya Başlamak ve Bitirmek (Abbyy FineReader Ekranında “Tara” Butonu)as3.jpg
  • En üstteki Tara Butonuna basınız.
  • Açılan ekranda Tarayıcı Ayarları’ndan DPİ ve Tarama modu(Renk Ayarı) yapınız. Siyah-beyaz modunda tarama yapmayınız.!!!
  • Daha sonra yukarıda önceden yaptığımız Önişleme ayarlarını soruyor. Burada sadece “Sayfalar eklendikçe otomatik olarak işle” işaretli olsun.
  • Daha sonra “Her sayfadan sonra x saniye durakla” seçeneğini seçiniz eğer sürekli olarak tarama yapacaksanız. Tarayıcı 1 adet taramasını gerçekleştirdikten sonra kutucuk içindeki saniye kadar bekleyip tekrar otomatik olarak taramayı başlatacaktır.
  • En son olarak tarayıcıya kitabı yerleştirdikten sonra sol altta bulunan “Önizleme” butonuna basınız ve kitabın tarayıcı yüzeyinde kapladığı alanı ayarlayıp, sağ alttaki Tara butonuna basınız.
  • Bundan sonra kitabın sonuna kadar tarama yapacaksınız. Tarama işlemini bitirdikten sonra sayfa eksikliği olup olmadığını kontrol ediniz. Tüyo: Kırmızıyla işaretlediğim yerde taranan sayfalar görünüyor aşağıda oradan mesela 8. sayfaya tıklayınız ve karşınıza çıkan çift sayfalı görüntünün sağındaki sayfa numarası 12 ise şu denklemi kurabilirsiniz. [2×8(# Sayfa numarası bölümünden seçtiğimiz sayfa) – 4 =12] Daha sonra 80. sayfayı seçiniz ve aynı denklemi kurarak karşınıza eksik tarama yapmadıysanız 156. sayfa çıkması gerekiyor.Adsız
  • Şimdi ScanTailor’da düzenleme yapmak için taradığımız kitabı görüntü olarak kaydedeceğiz ama önce diskinizde bir klasör oluşturunuz. Ve sonra benim görselimde 4 adet görülen sayfaların tümünü seçip (CTRL + A) sağ tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen sekmede “Seçilen Sayfaları Görüntü Olarak Kaydet…”e tıklayınız.Adsız312.jpg
  • Açılan ekranda Kayıt türünü mutlaka JPEG, Gri (*.jpg; *.jpeg) seçip kaydet’e tıklayınız.Adsız32.jpg
 5. Kaydetme işlemi bittikten sonra Abbyy FineReader’la işimiz bitiyor. Şimdi taranan sayfaları maksimum kalitede siyah-beyaza dönüştürmek için mutlaka diğer konudan devam ediniz.

ÖNERİLER

 1. Kitapların ortası bulanık çıkmaması için iyice bastırmayı unutmayınız.
 2. Kitabı, tarayıcının ışıklı zırbırtısının başladığı tarafa koyunuz.
 3. Kapakları ilk önce tarayınız.
 4. Gri-tonlama ile tarayınız.
Reklamlar

Abbyy FineReader Ayarları ve Tarama İşlemine Başlamak’ için 2 yanıt

 1. Seyyar Kitapçı 6 Ocak 2016 / 18:15

  DÜZELTME YAPILDI: Eline sağlık Sam. Ben bu kısımdaki “Tüyo”na konu olan, eksik ya da fazla sayfa tarama takibi hususunda, şöyle yapıyorum: 5. ya da 10. tarama (çift) sayfama denk gelen kitap sayfalarının numarasını baz alıyorum. Diyelim ki (çoğu kitapta da böyle oluyor) 5. tarama sayfama, kitabın 8. ve 9.; 10. tarama sayfama, kitabın 18. ve 19. sayfası denk gelmiş. Bundan sonra arasıra 5’in veya 10’un katları olan tarama sayfalarımda bu denkliğin sürüp sürmediğine bakıyorum. Yine bu örneğe göre söylersem, soldaki tarama sayfamda …8’i (15=28, 20=38 … 70=138) gördüm mü, eksik ya da fazla tarama yok diyorum. Elbette “işlem”, anlatılmasından daha kısa ve basit.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s