Bölünmüş Paragrafları & OCR Hatalarını Hızlıca Düzenlemek

Başlıkları da ayarladıktan sonra şimdi gelelim “Bölünmüş Paragrafları & OCR Hatalarını Hızlıca Düzenlemek” bölümüne. Bu bölümde amacımız hızlı ve güvenli bir şekilde OCR hatalarından kurtulmak ve bunu da daha önce kaydedilmiş aramalarla (Saved Searches) yapacağız.  Bu bölümün anlatımı biraz uzun sürecek ama emin olun çok basit ve faydalıdır.

İlk olarak listemizin çalışması için Sigil’in kendi arayüzü ayarlarından (Edit->Preferences->General Settings) şu seçeneklerin birebir olduğundan emin olun.

adsiz

Saved Searches’e tanımladığım kelimeleri indirmek için buraya tıklayınız. (Listenin güncellenme tarihi:26.12.2015)

Yukarıda indirdiğiniz Saved Searches listesini programınıza yüklemek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

 • Programın arayüzünden Tools –> Saved Searches’e tıklayınız.a1123124
 • Açılan ekrandaki listeyi temizleyiniz. Fakat “Saved Searches Help” hariç hepsini siliniz. Görselde benim daha önceden yüklediğim listeler mevcut sizdeki liste isimleri daha farklı, sıkıntı yok yani.00222.jpg
 • Sonra boş Saved Searches bölümündeki bir yere sağ tıklayınız ve Import’a tıklayınız.002222
 • İndirdiğiniz dosyayı seçip “Aç”a tıklayınız.0022222.jpg
 • Liste programa “Imported” adıyla yüklenmiş olmalı.0021.jpg

Şimdi gelelim listemizi nasıl kullanacağımıza, ilk önce listeyi kullanmanız için mutlaka aşağıdakileri okumanız gerekiyor.

 1. Programın arayüzündeki arama bölümündeki “Mode” bölümü mutlaka Regex olmalıdır.00211
 2. Saved Searches bölümü ile Arama Bölümünü idrak etmeniz gerekmektedir çünkü bu adım çok çok önemlidir, vakit kazanmak istiyorsanız bunu kesinlikle öğrenmelisiniz.
  • Saved Searches bölümündeki hata gruplarını aşağıda görüyorsunuz.002111.jpg
  • Bu grupların içinde tanımladığım hatalar mevcut.0021111
  • Arama yaparken mutlaka grup isimlerine (A-B, C-Ç, Tire Arama, Riskli Kelimeler, …) tıklayarak arama yapınız. Her hataya tıklama şansınız olmadığı için grup adlarına tıklayıp “Find” derseniz gruptaki sıraya göre aramaya başlayacak program.
  • BURASI EN ÖNEMLİ BÖLÜM. Bazı hatalar epub dosyasında bolca bulunduğundan, Saved Searches penceresinden seçtiğiniz grupta “Find”a basıp program kitapta fazlaca bulunan bir hatayı bulduktan sonra Saved Searches penceresini yan tarafa çekip programın kendi arayüzündeki Arama Bölümünü kullanarak Find/Replace butonunu tıklayarak ilerleyiniz. Aksi takdirde Saved Searches penceresindeki Find/Replace yaparsanız seçtiğiniz gruptaki hataların en başından aramaya başlayacağından çok fazla vakit kaybedeceksiniz. Bu adım çok çok önemli tekrar belirteyim.0020
  • Şimdi diğer bir uyarıma geleyim. Bir grupta arama yaparken bazen hatalı tanımladığımız arama o kitapta düzeltilmemesi gerekebilir o yüzden grubun adına basıp arama yaptığınız için program sürekli o tanımlı hataya takılacak. O hatayı atlayıp diğer tanımlı hataları aramaya devam etmeniz gerekiyor bu yüzden de grubun içini açıp düzeltmemeniz gereken tanımlı hatadan sonraki tanımlı hataya tıklayıp SHİFT tuşuna basılı tutarak grubun en altındaki hataya tıklayınız. Sonra “Search”e tıklayınız ve o seçili olan hataları kendinize özel bir grup yaratmışsınız gibi aramaya başlayacak program.
 3. Şimdi hangi sıralamaya göre arama yapmanız gerektiğini göreceksiniz. Gerçi yüklediğiniz liste sıralı olarak size gelecek.000000
 4. DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 
  1. Arama Bölümü’ndeki Mode bölümünün Regex olduğuna emin olunuz.
  2. İlk önce “Temizlik” bölümündeki ilk hatadan “T’liler2″e kadarını seçip Saved Searches bölümdeki ‘Replace All’ butonuna basınız.
  3. Şimdi sırada “Tire Arama” grubundaki tanımlı hatalar var. Burada grup adına göre arama yapmanıza gerek yok ve “Replace All” yapmadan kontrol ederek Find/Replace ya da Replace’e daha sonra Find’a basınız. Bazen değiştirmemeniz gereken hatalar olacak o yüzden bu hatalarda Replace daha sonra Find yapınız.
  4. Tire Arama grubundaki “Kelimeleri Ayıran Tire Arama” tanımlı hatasını Replace/Find yaparak ilerleyiniz ama silmemeniz gereken bir tire geldiğinde Find’a basıp onu atlayınız.
  5. Daha sonraki hata, “!!! Satır Başı “i”” dikkatlice düzeltiniz.
  6. OCR Hatalarını Düzeltme grubundaki “Paragraf başı kelimeleri de aramaya dahil etme.” hatasını seçip Replace All deyiniz.
  7. “Risksiz Kelimeler” diye adlandırsam da hızlıca kontrol ederek arama yapmanızı öneririm.
  8. “TEHLİKELİ -LARI EKİ” okuyarak düzeltiniz.
  9. “Çoğul Ekler”deki tanımlı hatalar kitapta çokça olduğundan Arama Bölümündeki Replace/Find’ı kullanınız daha sonra Saved Searches bölümünden tekrar Find diyip tekrar Arama Bölümüne dönünüz.
  10. “Ekler” grubuna da “Çoğul Ekler” gibi davranınız.
  11. “Riskli Kelimeler” grubunu kesinlikle okuyarak düzeltiniz. Bu gruba Replace All derseniz epub dosyanızı direk çöpe atabilirsiniz. Bu gruptaki bazı tanımlı hataları okuyarak düzenlemekte çileden çıkartabilir sizi o yüzden bazı hataları atlayabilirsiniz.
  12. “Öncelikliler” bölümünü uygulamak isteyenler Replace All diyebilirler.
  13. “!!! DİKKATLİ OKUYUP DÜZELTİN” çok dikkat ediniz. Replace yapmayınız direk yazarak düzeltiniz hatayı.
  14. “EN SON UYGULA” Replace All yapınız ve bu adımı tamamlayınız.

Bu listeyi kendiniz de geliştirebilirsiniz fakat epub oluşturmaya yeni başladıysanız yukarıda edindiğiniz liste size yeterli olacaktır. Bana geliştirmek istiyorum diyenlere aşağıda devam yazısını okumaya geçebilirler.

Bu başlıkta anlamadığınız ya da yapamadığınız bir şey olabilir, yardım için bu konu altına yorum yazabilirsiniz. Buraya tıklayarak sıradaki başlığa geçiniz.


SAVED SEARCHES LİSTESİNİ GELİŞTİRMEK

Anlatılacak…

Reklamlar

Bölünmüş Paragrafları & OCR Hatalarını Hızlıca Düzenlemek’ için 4 yanıt

 1. marmelatlı turta 25 Nisan 2016 / 18:18

  Kelimenin ilk harfini değiştiren kodu nasıl yazacağız? Mesela hatalı kelime “cüıınkü” bulmak için “([ “‘“])([Cc])üııkü([ .,:;!])” yazıyorum değiştirmek için ise “\1çünkü\3” peki ya ilk harf büyük olursa? Ayrıca listeyi geliştirmeyi düşünüyor musunuz? Kesinlikle harika ve hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de motivasyonu korumaya yardımcı oluyor. Bende bir liste hazırlıyorum yavaş yavaş olgunlaşırsa paylaşacağım.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s