Okuduğunuz Epub Dosyasında Gördüğünüz Hataları Düzeltmek

Merhaba,

Okuduğum epub dosyasında gördüğüm hataları nasıl düzeltebilirim diyenlerdensen doğru yerdesin. Bu işlemler çok basittir,mantığı şudur.

Önce kitabı hangi cihazda okuyorsan okuma esnasında hatalı yerleri işaretliyorsun, kaydedilen hatalı yerleri cihazın hafızasında bir text dosyasında kayıtlı olarak buluyorsun. Sonra okuduğun kitabı Sigil programında açıp hataları tek tek düzeltiyorsun. Şimdi bu adımları birazcık detaylı anlatıcam 🙂

Öncelikle okuduğunuz epubtaki hataları nasıl kaydedeceğini bilmiyorsan ona değinmek istiyorum eğer bu işlemi biliyorsan hemen Sigil programını indir ve harekete geç. Aşağıdaki linkten programı edinebilirsin.

https://github.com/Sigil-Ebook/Sigil/releases/tag/0.9.2

Okuduğum epubdaki hataları nasıl kaydedebilirim?

 1. Kindle marka cihazın varsa hatalı kelimenin üstüne basılı tutup sağındaki ve solundaki kelimeleri de dahil ederek altını çiz yani “highlight” özelliğini kullan. Highlight edilen kelimelere erişim için kindle marka okuyucunu bilgisayara usb ile bağla. Daha sonra bilgisayarım’ı kullanarak kindle’ın depolama alanına giriş yap. Documents klasöründe “my clippings” dosyası göreceksin. Hatalar işte bu dosyaya kaydolacak. Bu dosyanın içinde hataların tarihleri ve hangi kitaba ait olduğu belirtilir.
 2. Kobo marka cihazın varsa
 3. Diğerler markalar zamanla eklenecektir.
 4. Android marka cihazlarda … programını kullanarak hatalı yerlerin sağındaki ve solundaki kelimeleri dahil ederek kaydediyorsun. Daha sonra telefonu bilgisayara usb kablosu ile bağlıyorsun. Telefonun depo klasörüne girip hataların kaydedildiği text dosyasını açıyorsun.
 5. Apple marka cihazlarda …. programını kullanarak hatalı yerlerin sağındaki ve solundaki kelimeleri dahil ederek kaydediyorsun. Daha sonra telefonu bilgisayara usb kablosu ile bağlıyorsun. Telefonun depo klasörüne girip hataların kaydedildiği text dosyasını açıyorsun.

Hataları giderme işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken üç husus olduğunu düşünüyorum.

 • Sadece hatalı yerin bulunduğu kelimeyi kaydetmeyin yanındaki, sağındaki ve solundaki ilk kelimeleri de bu kayıta dahil edin çünkü hataları düzeltme işlemini yapacağın programda o hatayı bir kerede bulabilirsin.
 • Çeviriye müdahale etmeyin, yani anlaşılmayan ya da çevirisi kötü olan yerleri her ne kadar haklı olsan da değiştirmemelisin.
 • Editöryal hataları düzeltebilirsin fakat bazı çeviriler belki doğrudur o yüzden harf eksikliği olan yerlerde ingilizce kaynak bularak kontrol ederek değiştirmelisin.
Reklamlar

Okuduğunuz Epub Dosyasında Gördüğünüz Hataları Düzeltmek’ için 3 yanıt

 1. Hallaj 26 Temmuz 2016 / 10:11

  Okuma sonrası OCR dan kaynaklanan kelime düzeltmelerini yaptığım kitabı size nasıl ulaştırabilirim ?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s